Kapasite Raporu Yenileme

Kapasite raporları düzenlendiği tarihten itibaren, firma tarafından değişiklik talebinde bulunulmaması veya Odalarca değişiklik tespit edilmemesi halinde iki yıl geçerlidir.

Odalarca yapılmakta olan hatırlatmalar da dikkate alınarak geçerlilik süresi dolmadan birkaç ay önce yenileme talebinde bulunulması gerekmektedir.
Kapasite raporunda yer alan bilgilerin değişmesi halinde raporun yenilenmesi, bürokratik işlemler sırasında problem çıkmaması açısından çok önemlidir.

Raporda yer alan makinalar kiralık (leasing dahil) ve kira sözleşmesi süresi 2 yıldan az ise sözleşmenin bitim tarihi raporun geçerlilik süresini belirlemektedir.
Makina Kira Sözleşmesi süresi, kapasite raporu için başvuru tarihinde 1 yıldan az ise bu makinalar için kapasite raporu düzenlenmemektedir.

Kapasite Raporu Yenileme işlemlerinde ilk başvuruda olduğu gibi evraklar yeniden düzenlenerek bağlı bulunduğunuz odaya Başvuru formu ile müracaat edilir. Kapasite Raporu ücreti o anki uygulanan ücrettir. Yenileme ücreti ilk başvuru ücreti ile aynıdır. Kapasite Raporları yenilenirken Kapasite Raporunda Ürün İlavesi ve veya değişikliklerini de raportör kapasite raporuna yazar. Eğer ürün ilavesi veya ürün değişiklikleriniz varsa denetim esnasında denetçiye mutlaka bildirilmesi gereklidir.

Raportör tarafından hazırlanan kapasite raporu onay için TOBB’ne gönderilir. Onaydan sonra ise bağlı bulunduğunuz oda tarafından size gönderilir ve veya almanız gerektiğini size bildirir.
Akre Group Danışmanlık siz değerli müşterilerimizin Kapasite Raporu Yenileme taleplerini hızlı ve hatasız bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır. Tabi yenilenen kapasite raporunda ürün ilavesi ve değişiklikler mutlaka olacaktır.

Eğer Sanayi Sicil Belgeniz de var ise Kapasite Raporunu alır almaz Sanayi Sicil Bilgi sistemi üzerinden gerekli güncellemeleri de yapmanız gerekecektir. Bu konuyu Sanayi Sicil Belgesi makalemizde daha detaylı anlatacağız. Fakat firmanızın cezalı duruma düşmemesi için göz ardı etmemeniz gereken bir konu olduğu için sizlerle özellikle paylaşıyoruz.

Related Posts

Temmuz 7, 2019

İmalatçı Belgesi

Temmuz 7, 2019

Kapasite Raporu Yorumu

Leave A Reply