RoHS Belgesi

RoHS Belgesi nedir? sorusu, birçok insanın merak ettiği sorulardan birisidir. Bu yazımızda, RoHS Belgesi nasıl alınır? RoHS Belgesi neden gereklidir? gibi soruların da cevabını vereceğiz. Bu sayede bu yazıyı okuyarak bu belge hakkında doğru bilinen yanlışları da öğrenebilir ve herkesten bir adım önde olabilirsiniz.

RoHS Belgesi Nedir? RoHS Belgesi Danışmanlık Hizmeti

Sadece Elektrikli ya da Elektronik ekipmanları kapsayan bir belgedir. Elektrikli – Elektronik ekipman, materyal, cihaz, alet, ürünlerin; üretim safhalarında kullanılan malzemelerin uygun olup olmadığının denetlenmesi amacı ile verilmektedir. Uygun olmayan malzeme kullanılarak elde edilen ürünler bu belgeyi alamamaktadır. Sonuç itibari ile satışı da yapılamamaktadır. Elektrikli – elektronik ürünlerin üretim aşamalarında kullandıkları malzemelerin kullanılması az ya da çok oranda kısıtlanmış ya da tamamen yasaklı ifade edilebilmektedir. Bu nedenle bu tür ürünleri üreten işletmelerin güncel malzeme kullanım yönergelerini takip etmeleri gerekmektedir. Rohs belgesi alınmamış ürünler üretilemez – kullanılamaz – satılamaz. İnsan sağlığına zarar verebilecek malzemeler yönergelerle kısıtlanmakta ya da tehlikeli sınıfta yer alıyorsa yasaklanmaktadır.

RoHS Direktifi 2002/95/EC bazı elektrikli ve elektronik eşyalarda bazı maddelerin miktarlarını kısıtlamakta veya yasaklamakta, ömrünü tamamlamış elektrikli – elektronik ekipmanların geri kazanımını zorunlu kılmaktadır. Kapasiteraporu.com olarak tüm müşterilerimize, RoHS testleri ve belgelendirme danışmanlığı hizmeti veriyoruz.

RoHS Belgesi Ne İşe Yarar?

RoHS belgesi nedir? Sorusundan sonra merak edilen sorulardan birisi de bu belgenin ne işe yaradığı sorusudur. Bu belge sayesinde elektronik aletlerin ve evinizde yer alan beyaz eşyaların kullanımının sakıncalı olup olmadığına karar verilmektedir. Bu nedenle bir elektronik aleti meydana getiren tüm parçaların RoHS Belgelendirmesi olmalıdır. Kontrol işlemi sayesinde parçaların insan sağlığı açısından tehlike yaratıp yaratmadığı tespit edilir ve buna göre elektronik ürün kullanılabilir.

RoHS Belgesi Zorunlu mudur?

Evet! RoHS Belgesi, elektronik aletlerin insan sağlığına uygunluğunu belirlediği için zorunlu bir belgedir ve bir elektronik aleti meydana getiren tüm parçalar (kablolar, kompotentler vs) bu belgeye sahip olmak zorundadır. İnsan sağlığı en önemli konudur ve evinizdeki bir televizyonun kanserojen maddeler saçması demek, sizin ve çocuklarınızın tehlike altında olması demektir.

RoHS Belgesi Nasıl Alınır?

Üretilen cihaz, ekipman, makine, beyaz eşya vb. her ne ise ya da bu tür materyallerin ara parçası dahi olsa kontrol edilmesi ve ROHS belgesini alıp alamayacağının denetlenmesi lüzumludur. Bu testler akredite laboratuvarlarınca yapılmaktadır. Her ekipman ya da parçası ayrı kriterler göz önünde bulundurularak analiz edilmektedir. Analiz raporları çıkartılan ürünler ROHS belgesi almaya uygun görülerek; parça, parça adı, ekipman, ekipman adı, üretim safhasında hangi malzemelerden hangi oranda kullanıldığı içeren detaylı bir rapor hazırlanarak uygun ise uygunluk belgesi sunulur. Uygun görülmeyen materyallerle karşılaşıldığında üretici firmaya bilgi verilerek ret edilir.

Eğer RoHS belgesine ihtiyaç duyuyorsanız ve nasıl alındığını bilmiyorsanız sakın endişe etmeyiniz! Kapasiteraporu.com olarak sizlere RoHS Belgesi alma konusunda danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Aynı zamanda RoHS testleri konusunda da aklınıza takılan her türlü soruyu çekinmeden bizimle paylaşarak doğru bilgilere zahmetsizce ulaşabilirsiniz.

RoHS Belgesi Neden Gereklidir?

Çünkü evlerimizde kullandığımız elektrikli aletler, belirli standartlara uygun malzemelerden meydana gelmiş olmalıdır. Bu standartlar, insan sağlığı açısından oldukça önemlidir ve bu nedenle de her bir parçanın bu belgeyi alarak insan sağlığına uygun olduğunu kanıtlaması büyük bir önem arz etmektedir. Eğer RoHS Belgesi almazsanız ciddi sorunlar meydana gelebilir ve yasalara göre de bu belgeyi almadığınız için cezalandırılabilirsiniz. Bu nedenden dolayı vakit kaybetmeden bir an önce bizimle iletişime geçerek tüm detayları bizden öğrenebilirsiniz.

Bu yazımızda RoHS Belgesi nedir? Sorusuna aradığınız cevabı bulduğunuza göre, diğer yazılarımıza göz atarak daha farklı konularda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rohs Belgesi Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

ROHS belgesini almaya hak kazanan ürün ya da ürün parçaları 5 yıl boyunca belgeyi veren kuruluş tarafından tasdiklenir ve geçerlilik süresi başlatılır. Ürünün üretilme – satılma – kullanılma süreci olan 5 yıl tamamlanmadan (üretim ve satışının aksamaması için) aynı yol izlenerek yani ürünün ya da parçasının akredite yetkisi almış laboratuvarlarına gönderilmesi ve tekrar analiz edilmesi gereklidir. Testler sıfırdan başlatılır ve eğer o ana kadar resmi makamlarca kullanımı uygun görülmeyen malzemeler yok ise tekrar onay alır. Ancak yeni bir belge alınacağı vakit ya da öncesinde resmi kurumlarca bu malzeme kullanılamaz veya en fazla şu kadar oranda kullanılabilir ifadelerince yayınlanır ise belge yenilenemez. Güncel yönergeler üreticiye iletilir ve ilgili malzemelerin kullanılmadan – az kullanılarak üretimin yeniden gerçekleştirilerek örnek ekipman ya da ekipman parçasının yeniden analiz için taraflarına iletilmesi talep edilir.

İlgili Yazılar