Cokey Numarası İşlemleri

Cokey Numarası Danışmanlık Hizmeti

Cokey numarası, diğer ismiyle cokey ID Numarası Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilen TSE HYB Belgesi, Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi,

Tip Onay Belgesi gibi belgeleri almak isteyen firmaların bu belgeleri almadan önce almaları gereken bir numaradır. Cokey numarası verilirken firmanın güncel adres ve unvan bilgileri referans alınarak verilir. Mevcutta Cokey numaranız var fakat adres ve unvan bilgileriniz değişti ise Cokey işlemlerinizi güncellemeniz gerekmektedir.

Cokey Numarası Başvurusu

Cokey numarası, bir diğer adı ile şirket numarası olmaktadır. Türk Standartları Enstitüsü tarafından verilen Satış Sonrası Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi, TSE HYB, TSEK Belgesi, TSE Tip Onay Belgesi ve TSE Belgesinin alımı esnasında gerekli olan Cokey numarası, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına yapılacak olan bir başvuru ile alınmaktadır. Yüksek Hizmet Standardı gereğince TSE Belgesi ve Satış Sonrası Hizmet Yeterlilik Belgesi, hem üreticilerin hem de ithalat yapan kişilerin muhakkak edinmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır. Kanunlar çerçevesinde bir zorunluluk halini alan bu belgelere ulaşım sağlayabilmek için de Cokey numarasının alımı gerçekleşmelidir. Cokey numarası alımı sonrasında firmalar pek çok farklı avantaj ile karşı karşıya gelecektir. Bu nedenle Cokey numarası büyük önem taşır. Cokey numarası başvurusunda firmaya ait güncel evraklar ve başvuru dilekçesi ile Cokey Numarası başvurusu yapılmaktadır.
Firmanıza ait bir Cokey numarası olup olmadığını Gümrük Ticaret Bakanlığının web adresinden sorgulamalısınız. Eğer şirketiniz sistemde mevcut değilse danışmanlarımızdan bilgi alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Cokey Numarası Nasıl Alınır? Cokey Numarası İçin Gerekli Evraklar

Ürün üreten firmaların ve ithalat yapan kuruluşların Cokey numarası alabilmeleri için birkaç adımı takip etmeleri gerekmektedir. Bu adımları harfi harfine uygulandığı takdirde Cokey numarası başarı ile alınacaktır. Öncelikle Gümrük Ticaret İl Müdürlüğü’nün ilgili birimine Cokey numarası almak istediğinize dair ile dilekçe yazmalısınız. Bunun yanında Cokey numarası almayı talep eden firmanın yetkili kişisine ait olan noter tasdikli imza belgesi fotokopisi, esnaflık yapan kişilerin bağlı oldukları esnaflar odasından esnaf sicil gazetesi, vergi levhası fotokopisi, güncel firma bilgilerini gösteren sicil fotokopisi ve bu işlemi takip eden Cokey Numarası danışmanlık firmasının yetkili kişisine düzenlenmiş yetki belgesi ve veya Noter tasdikli vekaletname şeklinde sıralanmaktadır. İstenilen belgeler bir araya getirildikten sonra firmalar Cokey numarası talebini gerçekleştirebilirler. Bir araya getirilen belgeler, Gümrük ve Ticaret İl Müdürlüğü’ne iletildiği andan itibaren Cokey numarası alma süreci başlamış olur. Pek çok kurum ve kuruluş Cokey numarası alımı esnasında türlü zorluklar ile karşılaşabilir. Özellikle belgelerin doğru bir biçimde toplanması aşamalarında problemler meydana gelebilir ve Cokey numarası alma işlemi sekteye uğrayabilir. Ayrıca firma bilgilerinin de doğru ve güncel olmayışı yüzünden ileride birçok soruna neden olabilir. Bu nedenle Cokey numarası alımı için danışmanlık firmalarına göz atmak akıllıca bir seçenek olacaktır. Böylelikle olası problemler henüz kendisini göstermeden ortadan kalkmış olacaktır.

Cokey Numarası Danışmanlık hizmetimizden memnun kalacağınıza şimdiden emin olabiliyoruz. Daha sonrasında TSE ile ilgili iş ve işlemlerinize talip olmak isteriz. İstek ve beklentilerinizi en üst düzeyde karşılayacağımızı biliyor, sizlerle en kısa sürede bir araya gelmek istiyoruz. Akre Group Danışmanlık olarak hemen hemen haftada 3 veya 4 kez bu işlem için müracaatlarımız olmaktadır. Bizlerle iletişime geçerek cüzi bir ücret karşılığında Cokey Numarası Başvuru işlemini yaptırabilirsiniz. Cokey Numarası almak bu kadar kolay ve bu iş için ayrıca bir personel görevlendirmek zorunda kalmazsınız.

İlgili Yazılar