Türk Malı Belgesi

Türk Malı Belgesi, Türkiye Cumhuriyeti ile Avrupa Komisyonu (IPA) arasında satın alınan malın “tercihsiz menşe kurallarına” göre Türk menşeli veya Türk menşei kazanmış olduğunu belgelemek üzere düzenlenen belgedir.

Kamu İhalelerinde kullanılacak malların Türk menşeli olduğunu belirtmek için kullanılan Yerli Malı Belgesi’nden farklı olarak; IPA kapsamı ihalelerde kullanılan malların Türk veya AB Menşeli olduğunu belirtmek için 1 Mayıs 2013 tarihinden itibaren sadece Türk Malı Belgesi kullanılmaktadır.

Dolaylı olarak Yerli Malı Belgesi ile Türk Malı Belgesi birbiriyle karıştırılmamalıdır. Her iki belge de bir birinden farklıdır. Kısaca özetlememiz gerekirse Türk Malı Belgesi, “Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) Kapsamında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Tarafından Bastırılan Türk Malı Belgesi o malın Türk menşeli veya Türk Menşei kazandığını gösteren belgedir.

Yerli Malı Belgesi ise, yerli üreticilerin kapasite raporu ve sanayi sicil belgesi göz önünde bulundurularak ürünlerin yerliliğini gösteren yani yerli girdinin ithal girdiye oranını gösteren bir belgedir.
Burada dikkatinizi çekmek istediğim bir başka konu da Türk Malı Belgesi, Yerli Üretim Belgesi ve Yerli Malı Belgesi ve bunlara ait logolarının yanlış kullanımı olacak. Herhangi bir karışıklığa yol açmamak üzere sırasıyla bilgi vermek istiyorum.

Türk Malı Logosu:

Bildiğiniz üzere Türk Malı Logosu siyah elips bir yuvarlağın içerisine siyah renkle “Türk Malı” olarak yazılırdı. Veya Made In Turkey olarak yazılırdı. Şimdi İse “Turkey Discover The Potential” olarak kullanılmaktadır. http://www.turkeydiscoverthepotential.com/tr internet bağlantısı üzerinden logonun farklı versiyonlarına ulaşabilirsiniz.

Yerli Üretim Logosu:

Bu kapsamda “YERLİ ÜRETİM” logosunun perakende satışa konu hangi malların etiketleri üzerine yerleştirileceği hususu ile logonun kullanımına ilişkin usul ve esaslar 5/10/2018 tarihli ve 30556 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe Fiyat Etiketinde Yerli Üretim Logosu Kullanımına İlişkin Tebliğ ile belirlenmiştir. https://tuketici.gtb.gov.tr/belgelendirme-islemleri/yerli-uretim-logosu internet bağlantısı ziyaret edildiğinde Yerli Üretim Logosunu görebilirsiniz.

Yerli Malı Logosu:

Yerli Malı için ayrıca bir logo bulunmamaktadır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığınca Türkiye’de üretilen mallar için etiketlerin üzerine yerli olduğunu belirtir nitelikte ayırt edici işaret konulması zorunluluğu getirmiştir. Bu ürünler genelde perakende ürünleri esas almaktadır. https://tuketici.gtb.gov.tr adresinden bu logoya ulaşmanız mümkündür.

Türk Malı Belge Başvurusu Kapasite Raporu’nun çıkarıldığı odaya müracaat edilerek çıkarılır. Danışmanlık firmamız çalışanları bu konuda birçok firmaya danışmanlık hizmeti vermiştir. Sizlerin de bu yöndeki taleplerinizi en kısa sürede çözmek isteriz.

Türk Malı Belgesi makalemizi dikkatle ve sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz. Sitemizde sizler için hazırladığımız Kapasite Raporu, Yerli İmalat Durum Belgesi, Sanayi Sicil Belgesi, Kapasite Raporu Yorumu, Oda Üyelik İşlemleri, Kapasite Raporu Yenileme makalelerini de okumanızı rica ediyoruz. Bu belgelerin kullanıldığı yerleri, ücretlerini, başvurularında istenilen evrakları, bu belgelere sahip olan firmaların sorumluluklarını ve bu belgelerin firmanıza sağlayacağı olanakları detaylı bir şekilde sizlere anlatmaya çalıştığımız bu makalelerin faydalı olduğunu düşünüyoruz. Sitemizi ziyaret ettiğiniz için tekrar teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz.

İlgili Yazılar