LVD Alçak Gerilim Testi

LVD Alçak Gerilim Testi

LVD alçak gerilim testi, ürünlerin gerilim kalitesinin tespit edilmesi amacı ile gerçekleştirilmektedir. Elektrik enerjisi kullanarak çalışan cihazlarda can ve mal sağlığını tehlikeye atan durumlar söz konusu olabilir. Bunun için elektrikli cihazların kullanıma sunulmadan önce bir gerilim kontrolünden geçirilmesi önemlidir. Alçak gerilim direktifleri doğrultusunda elektrikli cihazların gerilim kalitesinin tespit edilmesinin ardından kullanıma sunulması gerekmektedir.
LVD alçak gerilim testi, tüm elektronik cihazları yakından etkileyen ve elektrikli cihazlar üzerinde gerçekleştirilen bir testtir. Yapılan değerlendirme sonucunda bir kalite belgesi düzenlenir ve cihaz kullanıma uygun hale gelmektedir. Elektrikli araçların kullanım güvenliği için LVD alçak gerilim testinin yapılması gerekir.

LVD Alçak Gerilim Testini Kimler Yaptırır?

Üretilen elektrikli cihazların kullanıcıyı tehdit eden bir durumu varsa bunun tespit edilmesi gerekir. Bu nedenle LVD alçak gerilim testi büyük önem taşır. Ancak elektronik cihazları yakından etkileyen LVD alçak gerilim testinin nerede yaptırılacağını merak eder. Üstelik LVD alçak gerilim testinim kimler tarafından yaptırılacağı da sorulan sorular arasında yer almaktadır.
Üreticinin ürettiği üründen sorumlu olması gereği, elektronik bir cihaz üretimi gerçekleştiren firma yetkilileri, bu ürünün güvenli ve önlemlerinin alınması gerektiğini ispatlamak zorundadır. Bu nedenle LVD alçak gerilim testi, üretici firma tarafından yapılmaktadır.

LVD Alçak Gerilim Testi Nasıl Yapılır?

Alçak gerilim yönetmeliği direktifi doğrultusunda, elektronik cihazlar üzerinde yapılması gereken testler LVD alçak gerilim testi adı ile bilinir. LVD alçak gerilim testi uygulamasında bazı LVD standartları göz önünde bulundurulmaktadır. Bu standartlara uygunluğu LVD alçak gerilim testi ile değerlendirilir ve uygun görülen elektronik cihazlara gerekli uygunluk kalite belgeleri verilmektedir.
Ürün özelliği ve standartlarına bağlı olarak geniş kapsamlı bir test olarak düzenlenen LVD alçak gerilim testinde kaçak akım, ısınma, güç ölçümü, izolasyon direnci, toprak devamlılığı başta olmak üzere birçok değerlendirme yapılır. Elektriksel şok ve yangına karşı koruma açısından yaptırılan LVD alçak gerilim testi konusunda firmamız elektronik cihaz üretimi sonrasında sizlere kapsamlı ve profesyonel test hizmeti sunmaktadır. Standartlara uygun gerçekleştirilen testlerimiz sonucunda LVD testi raporlaması sizlere sunulmaktadır. TS EN 60204-1 ve TS EN 60601-1 Standartları kapsamında Alçak Gerilim Test Hizmetlerini (LVD) bizlerden hizmet alarak yapabilirsiniz.

İlgili Yazılar