Tesisat Uygunluk Belgesi

Tesisat Uygunluk Belgesi Danışmanlığı

Elektrik Tesisatı Kontrol ve Uygunluk Belgesi; endüstriyel tesislerin, hastanelerin, otellerin, enerji tesislerinin ve teknik servislerin alması gereken bir belgedir. Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği kapsamında yaptırılması zorunludur. Tesisat uygunluk belgesi bulunmayan elektrik tesisatlarının kullanılması yasaktır. Bu nedenle elektrik tesisatlarının öncelikle bir uygunluk testinden geçmesi ve ardından tesisat uygunluk belgesi ile kullanıma açılması gerekir. Elektrik tesisatları, belirli kriterlere uygun olmadığı takdirde hayati sonuçlar doğurabilir.
Elektrik tesisat uygunluk belgesi alırken kişiler nereye başvuracağı konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Ancak yetkili olmayan kişiler tarafından düzenlenen tesisat uygunluk belgeleri hukuki açıdan problem çıkarırken can sağlığını da tehdit eder. Bu nedenle mutlaka işinin ehli bir firma ile çalışmanız büyük önem taşımaktadır. Tesisat uygunluk belgesi düzenleme konusunda yetkili olan firmamız hem belge düzenlemesi hem de kişilerin bilgilendirilmesi alanında sizlere hizmet sunmaktadır.
Tesisat uygunluk belgesi, bir defa alınan bir belge değildir. İş ve can güvenliği söz konusu olduğunda her yıl yenilenmesi gereken bir belgedir. Bu nedenle sadece yeni açılan işletmeler değil, her işletme hayati önem taşıyan bu belge için bütçe ayırmalıdır.

Tesisat Uygunluk Belgesi Kim Hazırlar?

Elektrik tesisatlarının kontrollerinin gerçekleştirilmesi ve kullanıma uygun olup olmadığının bilgilendirmesi için görevli olan elektrik mühendisleri odasıdır. Bu nedenle tesisat uygunluk belgesi alınırken elektrik mühendisleri odasına kayıtlı bir mühendis tarafından kontrol, belge düzenleme işlemlerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
Elektrik mühendisleri odası tarafından düzenlenen bir eğitim sonucunda Elektrik İç Tesisleri Denetleme Belgesi almaya hak kazanan mühendisler, tesisat uygunluk belgesi alanında çalışma yürütebilmektedir.

Tesisat Uygunluk Belgesi Önemi Nedir?

Bir işyerinin elektrik tesisatı, can ve mal güvenliği açısından büyük önem taşımaktadır. Elektrik tesisatında karşılaşabileceğiniz en ufak bir sorun geri dönülmez sonuçlara sebep olabilir. Bu nedenle tesisat uygunluk belgesi sadece alınması gereken bir belge olarak görülmemelidir. Aynı zamanda pek çok iş kazasının ve can, mal kaybının önüne geçmenizi de sağlayan önemli bir belgedir.
Firmamız tarafından görevlendirilen ve meslek içi eğitimden geçmiş olan mühendislerimiz periyodik kontrol ve tesisat uygunluk belgesi alanında sizler için hizmet vermektedir. Tüm kontroller eksiksiz ve profesyonel bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Tesisat uygunluk belgesi ücreti, astronomik rakamlardan oluşmamakta, bütçelere de hitap etmektedir.

İlgili Yazılar