Araç Tip Onay Belgesi

Araç Tip Onay Belgesi

Araçlar için de onay belgesi gerekiyor. Araçların bazı aksamlarının kontrol edilmesi ve uygunluğunun tespit edilmesi adına araç tip onay belgesi alınır. Aracın tüm aksamları için belirli uygunluk kriterleri vardır. Bu aksamlar görevli teknik servisler tarafından incelenir ve uygunluğu test edilerek rapor edilir. Sizde araç tip onay belgesi için başvuru yapmayı planlıyorsanız bu konuda danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Profesyonel bir danışmanlık hizmeti alarak belge alma sürecini hızlandırabilir ve iyi bir şekilde yönetebilirsiniz. Peki, bunun için ne yapmanız gerekiyor? Nereye başvurmanız gerekiyor? Akre Group Danışmanlık şirketi olarak sizler için araç tip onay belgesi alma hizmeti sunuyoruz. Bu belgeyi almak için bizden danışmanlık hizmeti talebinde bulunabilirsiniz. Hemen bizimle iletişime geçerek ayrıntılı bilgi almak için geç kalmayın!

Araç Tip Onay Belgesi Nasıl Alınır?

Araç tip onay belgesinin nereden alındığı en çok merak edilen konuların başında yer alıyor. Bu konuda danışmanlık hizmeti alarak sürecin takibini tamamen danışmanınıza bırakabilirsiniz. Bu onay belgesi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı kapsamında sunulur ve alınması gerekir. Bu belge için bakanlık tarafından yetkilendirilen tek teknik servis kurumu TSE’dir. Bu kurum gerekli araştırmayı ve yeterliliği rapor ettikten sonra onay belgesini sunar. Akre Group Danışmanlık şirketi olarak bu vakte kadar sayısız araç tip onay belgesi için hizmet sunduk. Eğer sizin de bu belgeye ihtiyacınız varsa profesyonel danışmanlık hizmetimizden faydalanabilir ve belgeye sahip olabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken detay bizimle iletişime geçmeniz olacaktır.

Araç Tipi Onay Belgesi Kapsamı

Sırayla gidecek olursak öncelikle;
– Motorlu Araçlar sınıfına giren herhangi bir araç veya motorlu araçlar için özel olarak üretilmiş – geliştirilmiş – tasarlanmış römork türü ekipmanlar
– İki ya da Üç Tekerlekli Araç Niteliğini taşıyan yeni üretim araç ya da o araca dair ekipmanların üretimini yapmak
– Tekerlekli türde geliştirilen tarım aletleri, tarım makineleri ya da bizzat orman traktörü sınıfına giren bir araç – ekipmanı geliştirilmiş olmalıdır.
Yukarıda anılan herhangi bir araç ya da araç ekipmanı üretme – tasarlama – geliştirme yaptıktan sonra da ikinci adım olarak;
– Ortaya çıkartılan materyaller, Avrupa Birliği’nin teknik yönergeleri kullanılarak uyumlaştırılan direktiflere uygun olmalı
– AB uyumlarının ardından, BM-AEK (Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu) tarafından yayınlanan yönetmeliklere göre uygunluğunu tescilleyecek belgelerin de alınması gereklidir.

Araç Tipi Onay Belgesi Nasıl Alınır?

Yukarıda anılan tüm uyum yönetmelikleri, teknik kaideler, genelgeler, regülasyonlara uygun bir araç ya da araç ekipmanı yapıldığı zaman araç tipi onay belgesi almak için aşağıdaki adımlar takip edilir;

– Türk Standartları Enstitüsü’ne online işlemlerden başvuru yapılır.
– Başvuru sırasında verilen tüm bilgiler kontrol edilir. Yeterli veri girişinden sonra kabul görür ise gerekli deney ve testlere tabi tutulur.
– TSE tarafından üretim yerinde denetimler ve kontroller yapılır.
– Test ve deneylerin ardından rapor düzenlenir. Rapor olumlu sonuçlar içeriyor ise belgeleriyle birlikte Türk Standart Enstitüsü ULMB Müdürlüğü’ne ulaştırılarak analiz edilir. Bu safhadan önce ve sonra araç ya da ekipmanların niteliğine göre TSE resmi sitesinde yer alan deney – test ücretleri ödenerek onaya sunulur.
Tip Onay Belgesinde onay kuruluşu Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onay kuruluşudur. Türk Standartları Enstitüsü denetim ve testlerin tamamlanması görevini yerine getirir.

Araç Tipi Onay Belgesi Nereden Alınır?

Konumuzun hemen üst kısmında yer aldığı gibi araç tipi onay belgesi alabilmek için üretilen araç ya da ekipmanların TSE tarafından analiz ve test edilmesi gereklidir. İlk başvuru adımları bizzat TSE – ATOM’a yapılmaktadır. Başvuru formu ve dilekçesi doldurulduktan sonra sıraya alınır ve kısa sürede TSE Teknik servisince ön analizler – testler – deneyler gerçekleştirilir. Ardından ULMB tarafından onay belgesi alınmaya hak vuku buldu ise Türk Standartları Enstitüsü’nce başvuran kişi/kuruma onaylanarak iletilmesi sağlanır.

Araç Tip Onay Belgesi Ücretleri

Yine en çok merak edilen konulardan biri de araç tip onay belgesi için ödenmesi gereken toplam ücrettir. Bu konuda şu şekilde net yanıt verilebilir; fiyatlandırma tamamen verilecek hizmetin kapsamına göre belirlenir. Almak istediğiniz araç hizmet detayları netleşmeden fiyat belirlemek yersiz olacaktır. Bu konuda da ayrıntılı bili almak üzere danışmanlık firmanız olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. Akre Group Danışmanlık şirketi olarak sizlerleyiz. Sizlere hizmet vermenin gururu ile kaliteli çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Bizimle iletişim geçmeyi unutmayın.

İlgili Yazılar