Kapasite Raporu Yenileme

Kapasite raporları düzenlendiği tarihten itibaren, firma tarafından değişiklik talebinde bulunulmaması veya Odalarca değişiklik tespit edilmemesi halinde iki yıl geçerlidir.

Bu iki yıl sonunda Kapasite Raporunun tekrardan yenilenmesi gerekecektir. Çünkü  Kapasite Raporu’na bağlı olarak alınan Sanayi Sicil Belgesi, Yerli Malı Belgesi, İmalat Yeterlilik Belgesi, İmalatçı Belgesi gibi belgelerinde geçerliliklerinin devam etmesi bir nevi kapasite raporunun güncel olmasına bağlıdır. Aynı zamanda Kapasite Raporunun fayda sağladığı diğer imkanlardan da bir aksama olmadan yararlanmanız mümkün olacaktır.

Akre Group Danışmanlık olarak süresi dolmak üzere olan kapasite raporlarının yenilenmesi konusunda siz değerli müşterilerimize kapasite raporunun geçerlilik süresi dolmasına 2 ay önce bilgi veriyoruz. Aynı zamanda bir çok Ticaret Odası ve Sanayi Odası da sizlere mail yoluyla bu hatırlatmayı yapmaktadır. Size bir danışman olarak önerimiz hem sizin iş süreçlerinizin aksamaması hem de bizim sizlere daha hızlı danışmanlık hizmeti verebilmemiz için kapasite raporunun süresi bitmeden en az bir ay önce kapasite raporu başvurusunun yapmamızdır.

Kapasite Raporunun Geçerlilik Süresini Belirleyen Durumlar

(1) Kapasite raporları en az bir yıl en fazla iki yıl olarak düzenlenir.

(2) Kiralık makine ve teçhizatı olan işyerlerine, ilk defa kapasite raporu düzenlenirken,  kira sözleşmesinin en az bir yıl olması ve kiralandığı tarihi 3 ay geçirmeden Kapasite Raporu müracaatı yapılmalıdır.

(3) Daha önceden kapasite raporunuz var fakat yenileme yapıyorsunuz ve makine teçhizatınızın süresi bir yıldan az ise kapasite raporu bir yıllık verilir.

(4) Finansal kiralamada ise sözleşme süresinin bir önemi yoktur. Kapasite Raporu iki yıl olarak verilir.

(5) İş sözleşmesi karşılığı üretim yapan işyerleri için ilk kapasite veya yenilemelerde en az bir yıllık  sözleşme olması ve sözleşme yapıldığı tarihten itibaren üç ay içerisinde  kapasite raporu müracaatının yapılmış olması gerekir.

(6) İşyerinde üretimin aksamasına neden olacak makul bir sebebe dayanması halinde ve ilgili odanın bu durumu bildirerek Birlikten talep etmesi halinde, düzenlenecek kapasite raporu  bir yıllık süre ile onaylanır.

(7) Arazi ve binanın kira süreleri kapasite raporu süresini etkilemez. Yine iki yıllık düzenlenir.

(8) Maden ocaklarında maden ruhsatı kiralanmış ise ve kiralama süresi sonu iki yıldan az ise kapasite raporunun geçerlilik süresi olarak kiralama bitiş tarihi esas alınır.

(9) Geçerlilik süresi sonu ile Birlik onay tarih ve numarası Birlikçe (TOBB veya TESK) verilir. Kapasite Raporu birlik onay numarası ve tarihi Kapasite Raporu’nun son sayfasında bulunmaktadır. Kapasite Raporu birlik onay ve numarası sanayi sicil belgesi girişlerinde kullanılmaktadır.

Kapasite Raporunun Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Kapasite Raporu Yenileme işlemlerinde ilk başvuruda olduğu gibi evraklar güncel halleriyle yeniden düzenlenerek bağlı bulunduğunuz odaya Başvuru formu ile müracaat edilir. Kapasite Raporu Ücretleri odanın belirlediği hesap numaralarına ve veya vezneden yatırılır. Ticaret Odası ve veya Sanayi Odasının haricinde TESK veya TOBB’ne Kapasite Raporu onay ücreti de yatırılır. İster daha önceden kapasite raporunuz olsun isterse kapasite raporu yenilemesini yapınız Kapasite Raporu ücreti ilk kez başvuru yapıyormuşsunuz gibi alınır. Kapasite Raporu Başvuru evrakları da ilk başvurudaki gibi yeniden sizden talep edilir.

Kapasite Raporu ücretlerini yatırdıktan sonra Kapasite Raporu denetimi için gün planlanır. Kapasite Raporları yenilenirken Kapasite Raporunda Ürün İlavesi ve veya değişikliklerini de raportör kapasite raporuna yazar. Eğer ürün ilavesi veya ürün değişiklikleriniz varsa denetim esnasında denetçiye mutlaka bildirilmesi gereklidir. Yine aynı şekilde firmanızın iletişim bilgilerinin güncel olduğuna da dikkat etmeliyiz.

Raportör tarafından hazırlanan Kapasite Raporu onay için TESK veya TOBB’ne gönderilir. Onaydan sonra ise bağlı bulunduğunuz oda tarafından size gönderilir ve veya almanız gerektiğini size bildirir. İstanbul Ticaret Odası onaylanan Kapasite Raporlarını firmalara kargo ile gönderir. İstanbul Sanayi Odası ise Kapasite Raporunun onaylandığını size mail olarak bildirir. Kapasite Raporunu firma yetkilisi ve veya yetki verdiği kişi Sanayi Odası’nın merkez adresinden yada temsilciliklerinden teslim alabilir.
Akre Group Danışmanlık siz değerli müşterilerimizin Kapasite Raporu Yenileme taleplerini hızlı ve hatasız bir şekilde yapmanıza yardımcı olacaktır. Kapasite Raporu danışmanlık firması olarak uzun yıllardan beri bir çok firmaya Kapasite Raporu çıkarılması konusunda danışmanlık hizmeti verdik. Siz değerli müşterilerimizle en kısa sürede bir araya gelmek ve sektörel deneyimlerimizi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Makalemizi dikkatle okuduğunuz için teşekkür ederiz.

 

İlgili Yazılar